پرش لینک ها

دیافراگم (Iris) چیست؟

چیست؟ شاید عده­ی زیادی از کاربران ندانند دیافراگم یا همان آیریس در دوربین ها چیست و چگونه عمل می­کند؟! رابطه­ی دیافراگم و اپرچر (Aperture) مثل رابطه­ی عنبیه و مردمک است. همه­ی ما در دوران مدرسه با نحوه­ی عملکرد عنبیه و مردمک در چشم آشنا شده­ایم و می­دانیم که برای مشاهده یک جسم باید انعکاس نور دریافتی از مردمک عبور کند تا به عدسی برسد. اگر فضا روشن و نور زیاد باشد، عنبیه تنگ تر شده و در نتیجه مردمک کوچکتر می­شود. در این حالت ما دید بهتری داریم و جسم را روشن تر با  جزئیات، وضوح و نور بیشتری می­بینیم. حال اگر نور کم باشد، عنبیه بازتر می­شود ودر نتیجه مردمک بزرگتر خواهد بود. در این حالت که به فرض مثال در فضای تاریک رخ می­دهد، ما نمی­توانیم اجسام را واضح و با جزئیات ببینیم. در دوربین­ها دیافراگم مثل عنبیه عمل می­کند و اپرچر حکم مردمک را دارد.

diaphragm-0

هر دیافراگم شامل پره­هایی است که اپرچر با کمک آن­ها باز و بسته می­شود. با توجه به نوع دیافراگم و ضریب F به طور معمول تعداد این پره­ها بین 6 تا 9 عدد است. اندازه­ی دیافراگم و درنتیجه اپرچر با توجه به میزان نور موجود ممکن است بین f/2, f/2.8, f/4, f/5.6, f/8, f/11, f/16, f/22 تغییر کند.

diaphragm-1

میزان نوری که از اپرچر عبور می­کند با ضریب F اندازه گیری می­کنند. روی هر لنز ماکسیمم ضریب F مشهود است. این عدد از فرمول فاصله کانونی بر قطر دیافراگم (F=f/D)  به دست می­آید. هرچه عدد F بزرگتر باشد، اندازه­ی دیافراگم و میزان نور عبوری کوچکتر خواهد بود. همانطور که در تصویر مشاهده می­کنید، لنزی که عدد F کوچکتری دارد تصویر بهتری ارائه می­کند.

diaphragm-2

     ]]>