پرش لینک ها

مقایسه تکنولوژی های کنترل نور WDR/DWDR/BLC/HLC

دوربین­های مدار بسته است.

maghaleh-raster1

همانطور که می­دانید نور پس زمینه­ی شدید باعث می­شود فضای پشت اجسام یا اشخاص نور بسیار بالایی داشته باشد و در نتیجه تصویری که ما از اجسام خواهیم داشت تیره خواهد بود؛ لذا باید به طریقی تقابل نوری ایجاد شود تا توازن برقرار شده و اجسام تاریک دیده نشوند. به طور کلی کنترل نور در روز و شب با بهره گیری از تکنولوژی­های WDR/DWDR/BLC/HLC امکان پذیر است.

maghaleh-raster2

دامنه داینامیک گسترده WDR(Wide Dynamic Range) به میزان توانایی دوربین مداربسته در دریافت تصاویر در بازه های نوری متفاوت اطلاق می­شود. با تکنولوژی WDR برای دریافت تصویر واضح از دو پردازنده استفاده می­شود، یک پردازنده تصاویر روشن و پردازنده دیگر تصاویر نقاط تیره را برداشت می­کند و با تلفیق این دو، تصویری با کیفیت و واضح به دست می­آید. اگرچه این تکنولوژی نقش به­سزای در رفع مشکلات مربوط به اختلاف نور دارد، معایبی هم دارد. برای مثال میزان نویز در قسمت­های تیره بیشتر است. دامنه داینامیک گسترده دیجیتال (DWDR) همان عمل WDR را به صورت دیجیتال (نرم افزاری) اجرا می­کند، اما از کیفیت پایین­تری برخوردار است.

maghaleh-raster3

با تکنولوژی BLC(Back Light Compensation)، در محیطی با نور پس زمینه­ی شدید، تعدیل نوری ایجاد می­شود اما تفاوتی که این تکنولوژی با WDR و DWDR دارد این است که در این روش جزئیات قسمت روشن نادیده گرفته می­شود و بیشتر قسمت­هایی مطرح می­شوند که با بسته شدن دیافراگم دوربین تاریک می­شوند.

maghaleh-raster4

تکنولوژی دیگری که از آن جهت تعدیل و کنترل نور به ویژه در شب HLC (High Light Compensation) است. بیشترین کاربرد این تکنولوژی زمانی صورت می­گیرد که یک منبع نور بسیار قوی مثل لامپ روشن در تصویر باشد. در این روش نور منبع پوشش داده می­شود تا نقاطی که نور کمتری دارند هم قابل مشاهده شوند.]]>