پرش لینک ها

آمار استفاده از کابل شبکه در سال 2022

5/5 - (3 امتیاز)

تاریخچه کابل شبکه

در گذشته دور شاید برقراری ارتباط دیجیتالی امری غیر ممکن به نظر می آمد اما در سال 1844 اولین ارتباط توسط ساموئل مورس انجام شد که توانست پیامی را به کیلومترها دورتر ارسال کند .این پیام توسط دستگاهی که بعدها به اسم تلگراف در میان مردم شناخته شد، فرستاده شد.

این تکنولوژی از شبکه های کامپیوتری دور است اما اگر عمیق تر به آن نگاه کنید متوجه می شوید هر دو بر یک اصول و پایه هستند.

کد های مورس برای نشان دادن حروف و اعداد از نقطه و خط استفاده می کنند و در کد های باینری برای نشان دادن حروف ، اعداد و علایم از کد های صفر و یک استفاده می شود. تفاوتی که بین تلگراف ها و کامپیوترها وجود دارد در تفاوت میزان ارسال اطلاعات در ثانیه و دقیقه می باشد.

تکنولوژی کابل شبکه

در سال 1983 ، IEEE اولین استاندارد اترنت را با نام IEEE802.3 منتشر کرد و بعد از آن استاندارد IEEE802.3a یا 10 base 2را منتشر کرد . امروز با پیشرفت روز افزون در بحث شبکه به سرعت 10 گیگا بیت در ثانیه دست یافتیم.

کابل LAN یا کابل شبکه چیست ؟

در پاسخ به این سوال باید گفت به مجموعه سیم هایی از جنس شیشه یا مس هستند گفته می شود که برای اتصال و انتقال داده و اطلاعات بین اجزا و مولفه های شبکه استفاده می شود . در واقع رسانه ای است که داده در آن جریان دارد و اطلاعات را از دستگاهی در شبکه به دستگاه دیگر منتقل می کند.

Cat چیست

کلمه Cat در ابتدای نام کابل شبکه مخفف category (به معنای دسته بندی) است وعددی که در ادامه نام کابل Cat می آید نشانه دهنده نسخه کابل است. عدد بالاتر باشد نشان دهنده سرعت انتقال بیشتر و فرکانس بالاتر کابل است. کابل های جدیدتر معمولاً از پهنای باند بالاتری پشتیبانی می کنند بنابراین سرعت آن ها نیز افزایش می یابد. البته به خاطر داشته باشید که کابل های cat ، طولانی تر سرعت انتقال کمتری دارند. به همین دلیل این کابل ها دارای دو درجه بندی سرعت هستند.از لحاظ ساختار، کابل شبکه از 4 زوج سیم مسی با روکش های رنگی و به هم پیچیده، تشکیل شده اند. اگر روی تمام این زوج سیم ها(بدون محافظ) فقط یک روکش پلاستیکی کشیده شده باشد، به آن UTP می گویند. اما اگر هرکدام از این زوج سیم ها با یک محافظ فلزی اضافی پیچیده شوند و کل سیم ‌ها با یک روکش پلاستیکی بیرونی پیچیده شوند، به آن ها STP گفته می شود.

Solid CAT6a UTP 650 Mhz Riser Cable - Blue - 1000FT | Computer Cable Store
Micro Connectors, Inc 250 ft. 26 AWG/8-Conductors CAT6A Stranded Shielded Twisted Pair Bulk Ethernet Cable in Blue TR4-570SSBL-250

STP

UTP

 • رنگ بندی کابل شبکه

برای اتصال دستگاه های شبکه به یکدیگر از سخت افزار شبکه ای به نام کابل شبکه استفاده می کنیم. از طریق کابل ها اطلاعات و داده ها به شبکه های دیگر ارسال می شود. فیبر نوری، کابل جفت تابیده دارای محافظ و کابل جفت تابیده بدون محافظ از انواع کابل های شبکه هستند.

 • وظیفه هر رنگ در کابل شبکه

رنگ در کابل های شبکه وظیفه هر کابل را نشان می دهد و با توجه به فضای کاری رنگ آن متفاوت است . وظیفه هر رنگ در کابل شبکه

با وجود اینکه، هیچ استاندارد صنعتی به صورت مستقیم برای رنگ کابل شبکه تعیین نشده است، رنگ های زیر برای رنگ کابل شبکه اترنت درمیان تکنسین ها شناخته است.

 • اترنت خاکستری : غالبا اتصال استاندارد در شبکه های مسکونی و تجاری را نشان می دهند.
 • اترنت سبز:  برای طبقه بندی اتصال های متقاطع بکار می رود. در اتصال مستقیم به کامپیوتر یا دستگاه ها به یکدیگر استفاده می شود.
 • اترنت زرد:  برای شناسایی اترنت سریع (POE) استفاده می شود.
 • اترنت آبی : معمولا برای اتصال به سرور استفاده می شود.
 • Cat 5:

کابل cat5 یک استاندارد رایج در اترنت است که امروزه بسیار قدیمی شده اما در زمان خود به دلیل داشتن سرعت 100 مگابیت بر ثانیه تا فاصله 100 متر بسیار مورد توجه قرار گرفت .

Cat 5 LAN Cable, Rs 7 /meter Bhuvnesh Cable House | ID: 22418372612

 • Cat 5e

استاندارد بعدی cat 5e می باشد که حرف “ e “ در نام این کابل مخفف Enhanced به معنی پیشرفته می باشد. در واقع این کابل مدرن تر از کابل cat5 و دارای سرعت 1000 مگابیت بر ثانیه می باشد و برای استانداردهای بالاتر و کاهش تداخل طراحی شده است . تداخل در حین انتقال سیگنال ها رخ میدهد و توان عملیاتی را کاهش می دهد.

D-Link Cat 5e LAN Cable 305m, Rs 11.5 /meter Vinayak Enterprises | ID: 19876792630

 • Cat 6

در این نوع کابل یک اسپیلین نایلون و محافظ الکتریکی برای کاهش تداخل به آن اضافه شده است. یکی از مزیت های قابل ملاحظه برای این نوع کابل توان مصرفی 10 گیگابیت(تا فاصله 55 متر) می باشد اما با این سرعت فاصله کوتاه تر می شود. سرعت این کابل زمانی که در فواصل کوتاه تری استفاده شود بیشتر است اما یکی از معایب آن سفت بودن کابل ها می باشد که خم کردن آنها را سخت کرده است.

Cat 6e LAN Cable, Rs 6.5 /meter Megha Cables | ID: 14265587297

 • Cat 6a

نوع بعدی کابل شبکه Cat 6a است که حرف “a” از ” augmented ” به معنی تکمیل شده گرفته شده است. این کابل ها قطر بیشتری دارند و حفاظ الکتریکی آن ها ضخیم تر است که عملاً مشکلات تداخل که باعث محدودیت کابل کشی استاندارد در استانداردهای قبلی بود، از بین می برند. سرعت کابل شبکه Cat 6a ،10گیگابیت بر ثانیه است اما تفاوت در این است که این سرعت تا فواصل 100 متر حفظ می شود. این کابل های ضخیم با محافظ بهتر برای شرایط صنعتی ایده آل هستند، اما به دلیل نداشتن انعطاف اغلب برای مصارف مسکونی مناسب نیستند.

UFTP Cat6A Network Cable, grey, solid copper wire 23 AWG, 305m, solid

آمار استفاده از کابل شبکه در سال 2020

 • در سال 2020 کابل cat6 با 56 درصد استفاده پیشرو در دستگاه های نظارت تصویری بوده ، کابل cat 5e با 28 درصد و کابل cat 6a با 16 درصد در رده سوم قرار دارد.

 • در مقایسه با سال 2017 میزان استفاده از کابل cat 5e به شکل قابل توجهی کاهش یافته ، در صورتیکه میزان مصرف کابل cat 6e از 10 درصد به 16 درصد افزایش یافته.

Cabling Information

 • Cat 5e رقابت را با cat 6 و cat 6a به دلیل مشابه بودن قیمت و از رده خارج شدن از دست داده است. در حالی که استفاده از کابل cat 6 رو به افزایش است.

برای خرید دوربین مدار بسته داهوا و سایر برندهای دوربین مدار بسته تماس بگیرید.