پرش لینک ها

دوربین مدار بسته PTZ چیست؟ تفاوت PTZ با اسپید دام

در این مقاله قصد داریم دوربین مدار بسته PTZ  را مورد بررسی قرار دهیم. جهت خرید و سفارش برند معرف دوربین داهوا  و یا سایر برند های دوربین مدار بسته با کارشناسان ما با شماره تماس 41217-021 در تماس باشید.

دوربین مداربسته PTZ

دوربین مداربسته PTZ که به دوربین زوم نیز در بازار شناخته می شود اصلی ترین شاخصه ی آن امکان چرخش در زوایای گوناگون در محور 360 درجه و 180 درجه است. در ساخت دوربین PTZ معمولا از قطعات مکانیکیی استفاده می‌شوند که به دوربین اجازه می‌دهد چپ به راست بچرخد، بالا و پایین برود، و داخل و خارج از یک صحنه زوم کند. به طور معمول از دوربین های مدار بسته PTZ برای نظارت بر مناطق باز که نیاز به یک نمای ۱۸۰ درجه یا ۳۶۰ درجه دارند، استفاده می‌شوند، و در ایستگاه‌های نگهبانی که پرسنل فعال می‌توانند آن‌ها را از طریق یک کنترل‌کننده دوربین دور راه‌اندازی کنند، مستقر شده‌اند. بسته به دوربین یا نرم‌افزار، آن‌ها همچنین می‌توانند به طور خودکار فعالیت‌های محرک حرکتی را دنبال کنند و یا به یک برنامه پیش تنظیم‌شده پایبند باشند. دوربین‌های PTZ به طور کلی با یک سیستم نظارت بزرگ‌تر به کار گرفته می‌شوند که در آن جنبش PTZ حرکت می‌کند در حالی که یک دوربین ثابت عکس‌های دقیقی می‌گیرد.

چنانچه قصد خرید دوربین مدار بسته داهوا را دارید، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دوربین مداربسته PTZ امنیتی

دوربین‌های امنیتی PTZ معمولا به طور فیزیکی حرکت نمی‌کنند اما از زوم دیجیتال برای دادن اثر زوم بر روی یک دوربین ثابت استفاده می‌کنند. این کار به اپراتورهای دوربین اجازه می‌دهد تا مناطقی را بزرگ کنند که دوست دارند بر روی آن‌ها تمرکز کنند، و از شکاف در مشخصه پوشش دوربین‌های PTZ سنتی جلوگیری کنند. با برخی راه‌حل‌ها که پوشش ۳۶۰ درجه را ارایه می‌دهند، یک دوربین می‌تواند راه قدرتمندی برای ارائه یک تجربه PTZ مانند در حالی که هنوز کل میدان دید را ثبت می‌کند باشد.

مزایای و معایب دوربین های امنیتی

در ادامه قصد داریم به مزایا و معایب دوربین های امنیتی زوم یا PTZ را برای شما ذکر می کنیم.

معایب دوربین های ptz

یکی از معایبD که این دوربین ها دارKد نمای محدود می باشد یعنی اگر این دوربین ها به مناطقی به طور خاص نگاه نکنند قادر به ثبت تصاویر نمی باشند و همچنین یکی دیگر از معایب دوربین های مداربسته ptz طول عمر کوتاه تر آن می‌باشد.
نظارت کور نیز یکی دیگر از معایب دوربین های مداربسته زوم یا پی تی زد می باشد یعنی اگر دوربین در موقعیت نامناسب قرار بگیرد خطر خطای انسانی برای دوربین وجود دارد

توجه داشته باشید که دوربین های مدار بسته زوم یا PTZ از قیمت بسیار بالایی برخوردار هستند به صورتی که اگر شما چند دوربین ثابت را نصب کنید هزینه کمتری از یک دوربین مداربسته زوم می باشد.

دوربین زوم معمولاً ریسک بالایی دارند که اگر به درستی نصب شوند امکان دارد از نظر مکانیکی و همچنین قانونی مشکلی ایجاد شود.
یعنی اگر این دوربین ها را به صورت تصادفی به گونه ای نصب شوند که قسمت کوچک از مالکیت خصوصی دیگران را در میدان دید خود داشته باشند از نظر قانونی برای شما مشکل ایجاد می شود.

مزایای دوربین‌های PTZ

  • میدان وسیع نمایش
  • ردیابی خودکار خودرو
  • پویش خودروی مبتنی بر زمان
  • کنترل دوربین از راه دور
  • قابلیت‌های زوم

تفاوت در دوربین‌های PTZ  و اسپید دام

طیف گسترده‌ای از دوربین‌های نظارتی چرخشی وجود دارد، از بولت کوچک یا اسپید دام که به آرامی حرکت می‌کنند تا گنبدها را به سرعت بالا ببرند تا به ۴۰۰ درجه در ثانیه برسند. توانایی تنظیم پیش تنظیمات مختلف یعنی موقعیت هایی که دوربین مدار بسته PTZ در فاصله های کوتاه حرکت می کند یکی از مهم ترین ویژگی های این دوربین ها می باشد. سرعت اکثر دوربین‌های PTZ در استفاده از دوربین‌های اسپید دام بیشتر هستند و دوربین های مدار بسته PTZ  در فضای باز نسبت به دوربین های مدار بسته اسپید دام عملکرد مناسب تری دارند.

ردیابی خودکار

یک ویژگی بسیار جالب از دوربین‌های PTZ این است که این به معنی ردیابی خودکار اشیا است. دوربین در موقعیت خانه با لنز زوم شده قرار دارد. هنگامی که یک فرد یا وسیله نقلیه تشخیص داده می‌شود، دوربین آن شی را ردیابی می‌کند و به سرعت آن را بزرگنمایی می‌کند. اگر شی ردیابی محدوده تشخیص دوربین PTZ را ترک کند، گنبد به موقعیت اصلی خود باز می‌گردد در صورتی که دوربین های مدار بسته اسپید دام از این قابلیت برخوردار نمی باشند.

یکی دیگر از تفاوت های دوربین های مدار بسته PTZ  و دوربین مدار بسته اسپید دام قیمت ان می باشد به گونه که دوربین های مدار بسته اسپید دام از هزینه و قیمت کمتری برخوردار می باشد.