پرش لینک ها

مفهوم مگاپیکسل در دوربین مداربسته به چه معناست؟

مگاپیکسل در دوربین مداربسته ابزاری برای اندازه‌گیری تعداد پیکسل های تصاویر است و نباید آن را با کیفیت اشتباه گرفت. مگاپیکسل از یک میلیون پیکسل تشکیل شده است. بنابراین دوربینی مانند دوربین‌ مداربسته IP با کیفیت تصویر مگاپیکسل می‌تواند حداقل یک میلیون پیکسل را شناسایی کند.

همچنین دوربین هایی وجود دارد که از 2073600 پیکسل تشکیل شده اند، یعنی ۱۹۲۰×۱۰۸۰ و به همین دلیل به دوربین‌های IP از نوع ۲ مگاپیکسلی معروفند. امروزه بالاترین کیفیت مربوط به دوربین های مداربسته 4K  است که تصاویر واضح و شفافی را برای کاربر به ثبت می رسانند.

نصب و فروش دوربین AHD های واچ در تهران

از بین تمام دوربین های مداربسته، نوع IP یا تحت شبکه بیشترین پیشرفت را داشته است که زیرمجموعه تکنولوژی رزولوشن HD و مگاپیکسل هستند، به همین دلیل اطلاع از فناوری ‌های وضوح تصویری مثل SD و HD و مگاپیکسل ضروری است.

تفاوت رزولوشن HD و مگاپیکسل در دوربین مداربسته

تکنولوژی HD شباهت‌ زیادی به مگاپیکسل دارد ولی تفاوت هایی هم وجود دارد. در واقع می‌توان گفت که تمام دوربین‌ های HD مگاپیکسل هستند، اما همه دوربین های مدار بسته مگاپیکسلی HD نیستند. دوربین ‌های HD معمولاً ۷۲۰p یا ۱۰۸۰p   هستند.

در تکنولوژی HD وضوح ۱۴۴۰ p  بالاترین چگالی پیکسلی می باشد، اما در دوربین ‌های مگاپیکسل تا بیش از ۱۶ مگاپیکسل نیز وضوح تصویر دارند. تفاوت دیگر HD و مگاپیکسل نیز در نسبت تصویر فناوری  HD۱۶:۹ است و تصاویر آن عریض محسوب می ‌شوند. این در حالی است که نسبت تصویر دوربین ‌های مگاپیکسلی اکثراً ۴:۳ است و ابعاد کوچک‌تری دارد.

تفاوت رزولوشن SD و مگاپیکسل در دوربین مداربسته

وضوح تصویر دوربین های آنالوگ با خطوط افقی TV یا TVL اندازه گیری می ‌شود، مثلاً دوربین آنالوگ با وضوح تصویر بالا حدود ۵۴۰ تا ۶۰۰ تی وی ال است. در واقع بسیاری از دوربین‌های مداربسته تحت شبکه نوع SD از دوربین‌های آنالوگ الگو گرفته اند و رزولوشن مشابهی دارند.

در حالیکه عملکرد دوربین های IP بر اساس تعداد پیکسل ‌های آن ها است، نه براساس رزولوشن. بنابراین پیکسل یک عکس کوچکی است که درون تمام حسگرهای تصویر CCD و CMOS قرار دارد. هر چه تعداد آن بیشتر باشد، تراکم پیکسلی سنسور تصویر هم بیشتر خواهد بود.

اهمیت تعداد پیکسل از آن جهت است که در تعداد دوربین ‌های مورد نیاز برای راه‌اندازی یک سیستم امنیتی تأثیرگذار است. پس هرچه پیکسل بالاتری داشته باشیم به تعداد دوربین کمتری احتیاج داریم و مقرون به صرفه تر خواهد بود.

دوربین مدار بسته SD معمولی چیزی حدود ۴۰۰ هزار پیکسل وضوح تصویر دارد، در حالی که یک دوربین مگاپیکسلی حداقل ۱ میلیون پیکسل را داراست.  برای محاسبه تعداد کل پیکسل یک دوربین باید تعداد پیکسل‌ های عمودی و افقی آن را در هم ضرب کنیم.

نتیجه اینکه …

با استفاده صحیح از دوربین‌ مداربسته HD و مگاپیکسل می ‌توانند در عین به‌صرفه بودن بسیار کارآمد باشند. در واقع بالا بودن تراکم پیکسلی حسگر این دوربین ‌ها باعث می‌ شود تا حتی در هنگام فیلمبرداری از محیط‌های وسیع نیز جزییات تصاویر را نشان دهند.

این در حالی است که در حالت عادی برای انجام آن به چند دوربین مداربسته SD نیاز است. بنابراین تراکم پیکسلی بالا این امکان را می‌دهد تا تصاویر را به صورت زنده زوم کنید بدون آنکه لطمه چندانی به کیفیت آن وارد شود. برای مثال:

اگر یک دوربین امنیتی برای خواندن پلاک ماشین ها نیاز باشد، اگر تصاویر واضحی بخواهیدف به دوربینی نیاز دارید که به ازای هر فوت ۵۰ پیکسل افقی داشته باشد. دوربین ‌های مداربسته SD که قابلیت تصویر برداری از ۵۰ پیکسل بر فوت را دارند، فقط ۱۰ فوت گستره دید دارند.

در مقایسه با دوربین مدار بسته IP که از فناوری مگاپیکسل استفاده می‌ کند، وسعت دید یک دوربین ۵ مگاپیکسلی پنج برابر این مقدار و برابر با ۵۱ فوت است. بنابراین هر ۵ دوربین SD معادل یک دوربین مداربسته ۵ مگاپیکسلی را خواهند کرد.

جایگزینی این دوربین ‌ها با یک دوربین ۵ مگاپیکسلی مقرون به صرفه است و از تعداد کابل ‌ها و دردسر‌های نصب و راه‌اندازی دوربین نیز می ‌کاهد. با این حال در مورد دوربین ‌های مگاپیکسلی و HD یک نگرانی  وجود دارد و آن هم میزان فضایی است که NVR اشغال می ‌کنند.

در واقع کیفیت بالای فیلم ‌های ضبط شده توسط این دوربین‌ مداربسته بخش زیادی از پهنای باند را در بر می گیرد. . این در حالی است که با استانداردهای فشرده‌ سازی جدید H.264 و H.265 این مسئله دیگر مشکلی ایجاد نمی کند.

 

پیام بگذارید