پرش لینک ها

منظور از پهنای باند در دوربین مداربسته چیست؟

اگر به دنبال خرید دوربین مداربسته هستید، حتماً اسم پهنای باند یا Bandwidth را شنیده اید، پهنای باند یکی از واژه های مرسوم در دنیای دیجیتال و کامپیوتر است. منظور از این واژه میزان انتقال داده توسط یک اتصال شبکه یا یک رابط است.

این واژه برای کسانی که در رشته مهندسی برق تحصیل کرده اند، آشنا تر است، در واقع این افراد بر این موضوع واقف هستند که پهنای باند نشان دهنده مجموع فاصله یا محدوده بین بالاترین و پائین‌ ترین سیگنال بر روی کانال ‌های مخابراتی باند است؛ که برای سنجش اندازه پهنای باند سیگنال از واحد Hz استفاده می‌ شود.

پهنای باند تنها عامل تعیین‌کننده سرعت یک شبکه از زاویه کاربران نبوده و یکی دیگر از عناصر تأثیرگذار، «میزان تأخیر» در یک شبکه‌است که می‌تواند برنامه‌های متعددی را که بر روی شبکه اجراء می‌گردند، تحت تأثیر قرار دهد.

مفهوم پهنای باند در دوربین مداربسته

برای این که با مفهوم پهنای باند در دوربین مداربسته آشنا شوید، بهتر است به مثال زیر دقت کنید؛ معمولاً هر اتوبان یا بزرگراه دارای چند خط Line یا باند است که ظرفیت این بزرگراه را تعیین می کند. بسته به تعداد باند هایی که در یک مسیر وجود دارد، ماشین ها می توانند از کنار هم حرکت کنند.

خب الان کافی است ماشین را با بیت (bit) و اتوبان یا مسیر جاده را با سیم یا فیبر نوری که مکانی برای انتقال اطلاعات هستند، جایگزین کنید یا حتی لوله های انتقال آب که هر چقدر قطر آنها بیشتر باشد، میزان آب بیشتری متقل می شود.

پهنای باند نیز به همین صورت است. هر چقدر پهنای باند دوربین مداربسته بیشتر باشد، امکان انتقال اطلاعات بیشتری را از یک نقطه به نقطه دیگر وجود دارد.

به عبارت دیگر پهنای باند تعیین می کند که به‌طور هم‌زمان چند بیت اطلاعات می‌ تواند از کنار هم رد شوند یا در طول محیط ارتباطی شما با شبکه جا به ‌جا شوند.

اگر به مثال های بالا دقت کرده باشید، متوجه می شوید که با افزایش قطر لوله آب و یا حتی پهنای اتوبان، به ترتیب آب و ماشین های بیشتری عبور داده می شوند، اما این تنها یم مثال برای درک بهتر شما بود.

در واقع در وسایل مخابراتی و ارتباطی، پهنا چندان مهم نیست. یعنی اگر کسی اطلاعات بیشتری از یک دوربین مداربسته بخواهد نباید پهنا را افزایش دهد. در واقع در محیط‌های مخابراتی مودم‌ ها هستند که وظیفه رد و بدل کردن اطلاعات را بر عهده دارند.

بنابرین هر چه توانایی مودم بیشتر باشد، حجم بیشتری از اطلاعات را بر روی محیط انتقال جا به جا خواهد شد.

پهنای باند در دوربین مداربسته

پهنای باند در دوربین مداربسته چه کاربردی دارد؟

پهنای باند در سیستم های تصویری به خصوص دوربین مداربسته های تحت شبکه کاربرد زیادی دارد. بدین صورت که هر دوربین مداربسته بسته به میزان کیفیت خروجی پهنای باندی را در شبکه اشغال می کند که با استانداردهای به ترتیب:

  • 32 مگابایت،
  • 40 مگابایت،
  • 60 مگابایت،
  • 120 مگابایت،
  • 256 مگابایت،
  • 320 مگابایت،
  • 384 مگابایت

در دستگاه ضبط NVR می توان بسته به تعداد کانال های ورودی دستگاه و با محاسبه پهنای باند مصرفی هر دوربین، دستگاه مناسب را برای پروژه های دوربین مداربسته انتخاب کرد.

معمولاً دوربین مداربسته تحت شبکه یا IP بسته به کیفیت مگاپیکسل پهنای باند خروجی متفاوتی را ارائه می کند؛ برای مثال دوربین مداربسته تحت شبکه 2 مگاپیکسلی پهنای باند از 4kbps~8192kbps را می تواند بروی شبکه انتقال دهد.

از طرفی می توان با استفاده از تنظیم میزان پهنای باند خروجی دوربین، Bitrate را ثابت یا به صورت متغیر تنظیم کرد تا کنترلی بر میزان خروجی پهنای باند دوربین مداربسته داشته باشیم. هر دوربین مداربسته، با توجه به عوامل زیر می تواند بر پهنای باند خروجی دوربین تأثیر گذارد، مانند:

  1. کیفیت مگاپیکسل وفریم های ثبت شده در ثانیه ؛
  2. میزان شلوغی تصویر یا ساده بودن آن، تاثیرمستقیم ؛

پهنای باند دریافتی کاربر می‌ تواند با توجه به امکانات شبکه متغیر باشد. در وسایل مخابراتی، هم توانایی مودم‌ ها و هم توانایی محیط ‌های انتقال داده ‌ها در سرعت انتقال داده ‌ها تأثیرگذار هستند.

نتیجه اینکه …

آخرین نکته ضروری در این زمینه، واحد انتقال اطلاعات و ضرایب آن است. واحد انتقال اطلاعات “بیت بر ثانیه” است.

برای انتخاب بهترین NVR از لحاظ پهنای باند مناسب دوربین مدار بسته مخفی می توانید قبل از خرید با متخصص این حوزه مشورت کنید تا به بهترین شکل ممکن با احتساب تعداد دوربین ها، مگاپیکسل هر کدام از آنها و … بهترین خرید را داشته باشید.

 

پیام بگذارید