پرش لینک ها

قابلیت ضبط لبه دوربین مداربسته (Edge Recording) چیست

قابلیت ضبط لبه دوربین مداربسته (Edge Recording) اصطلاحی است که با ظهور دوربین مداربسته تحت شبکه IP وارد عرصه تجاری دوربین های مداربسته گردید. سیستم ضبط لبه یک پیکربندی تحت شبکه است که برای کاهش تنگناهای طبیعی و ذاتی سیستم های متمرکز ویدئویی طراحی شده است. در این مقاله قصد داریم نحوه عملکرد توابع ضبط لبه و مزایا و معایب استفاده از آن را توضیح دهیم.

طراحی های متعارف سیستم های امنیتی و تفاوت آن با ضبط لبه

در دوربین مداربسته متعارف از دستگاه های ضبط ویدئویی دیجیتال (DVR) یا تحت شبکه (NVR) برای ذخیره سازی تصاویر استفاده می گردد. در چنین سیستم هایی تصاویر گرفته شده از دوربین های مداربسته در سیستم دستگاه مرکزی ذخیره شده و پردازش می شوند. البته در مورد سیستم های آنالوگ از کابل های کواکسیال برای انتقال تصاویر استفاده می گردد. لکن در حال حاضر با استفاده از شبکه نت اندکی هوشمندانه تر و آسان تر انتقال دیتا صورت می پذیرد.
اما در مورد قابلیت ضبط لبه دوربین مداربسته سیستم ذخیره سازی (Storage) اندکی متفاوت تر است. سیستم ضبط لبه که با عناوین دیگری نظیر ضبط آنبورد یا ضبط روی حافظه داخلی نیز نام برده می شود تصاویر هر دوربین را به صورت جداگانه روی کارت حافظه نصب شده در هر دوربین ضبط می نماید. بنابراین می تواند انعطاف پذیری سیستم و پایداری آن را نیز تا حد قابل توجهی افزایش دهد.
سیستم های متمرکز ضبط ویدئویی دارای چندین مشکل رایج و مشترک می باشند:

1) پهنای باند (Bandwidth)

اولاً اینکه رویکرد ضبط ویدئویی متمرکز می تواند تاثیر بدی روی پهنای باند داشته باشد. زمانی که تعداد زیادی دوربین در حال ضبط و ارسال تصاویر هستند می توان شاهد تاثیرات آن روی پهنای باند بود. هرچند که استفاده از قابلیت تشخیص حرکت (Motion Detection) در این سیستم ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد، اما در هر صورت تاثیر منفی آن ها را نمی توان نادیده گرفت.

2) تشخیص سرور (Server Specification)

با توجه به اطلاعاتی که به طور همزمان مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرند، یک سرور ضبط متمرکز نیاز به پردازش تمام فیلم ها دارد و باید پهنای باند کافی برای دریافت تمام جریان های ویدئویی در یک زمان را داشته باشد.
همین امر سبب افزایش قابل توجه در هزینه های سخت افزاری سیستم امنیتی مربوطه می شود. لذا لازم است کاربران در صورت تمایل به کاهش هزینه ها به ناچار روی کاهش هزینه های مربوط به کیفیت تصاویر تمرکز نمایند. که البته چنین عملکردی نیز می تواند در خلال کاهش هزینه ها، کارایی سیستم را نیز به شدت کاهش دهد.

3) تلورانس خطا (Fault tolerance)

از آنجا که تمام فیلم ها روی یک سرور متمرکز ثبت می شوند، اگر سرور به هر دلیلی به صورت آفلاین در آید، هیچ ویدئویی ثبت نمی شود. علاوه بر این، اگر سرور آسیب دیده باشد، تمامی تصاویر ضبط شده از بین می روند.
در این راستا، قابلیت ضبط لبه دوربین مدابسته رویکردی جدید است که می تواند وابستگی سیستم ها و ضبط تصاویر به سرور مرکزی را حذف نماید. با استفاده از سیستم های امنیتی مرکزی دوربینها اساسا واحدی هستند تصاویر را به سرور انتقال داده و در آن سرور تمام پردازش ها را انجام دمی دهد. اما این رویکرد جدید عملکرد ضبط را به دور از سرور و به خود دوربین انتقال می دهد. بسته به مشخصات دوربین، فیلم ها می توانند به دیسک های سخت افزاری محلی یا به طور مستقیم به دوربین ها با استفاده از رسانه فلش یا درایو های داخلی ذخیره سازی شوند.

مزایای فوق العاده قابلیت ضبط لبه دوربین مداربسته

  • در این سیستم ها تمامی تصاویر روی هر دوربین به صورت جداگانه ضبط می شوند. لذا اتصالات شبکه در هر دوربین نمی تواند روی عملکرد سایر دوربین های امنییتی تاثیر بگذارد.
  • قابلیت ضبط با استفاده از سیستم تشخیص حرکت (Motion Detection) در این سیستم ها به میزان قابل توجهی بهبود یافته است. لذا محدودیت ذخیره سازی در دوربین های ضبط لبه به دلیل استفاده از این قابلیت از بین می رود. دوربین تا زمانی که رویداد یا حرکتی شناسایی نشده است، فیلمی را ثبت و ارسال نمی کند. پس از شناسایی، فیلم ضبط خواهد شد و دوباره به محض پایان حرکت متوقف خواهد شد.
  • از آنجا که تمام قابلیت پردازش و ضبط تصاویر از سرور ذخیره سازی به دوربین منتقل شده است، درایوهای ذخیره سازی به اندازه سرورهای مرکزی پیچیده نیستند و به همین علت دارای قیمت بسیار پایین تری می باشند. سرورهای ذخیره سازی اساسا تنها هارد دیسک هایی هستند که به شبکه وب دسترسی دارند. از این رو می توان این سیستم ها را برای کسانی که به دنبال کاهش هزینه های سخت افزاری در کنار کیفیت مناسب تصاویر هستند بهترین انتخاب دانست.
  • حاشیه اطمینان سیستم نیز در دوربین های ضبط لبه افزایش یافته است. اگر هر یک از درایوهای ذخیره سازی شبکه آفلاین شوند، تنها دوربین هایی که با آن در ارتباد و تبادل دیتا هستند، تحت تأثیر قرار خواهند گرفت. همه دوربین های دیگر به صورت آنلاین باقی خواهند ماند.

 

معایب و اشکالات قابلیت ضبط لبه دوربین مداربسته

  • با توجه به اینکه ذخیره سازی در سرتاسر شبکه توزیع می گردد، پردازش و مدیریت این مکان ها اندکی دشوارتر از سیستم سرور مرکزی است. البته برخی از تولید کنندگان سیستم های نظارت تصویری دوربین مداربسته سعی کرده اند با این مشکل مقابله نمایند. برای مثال کمپانی Mobotix سعی دارد با استفاده از سیستم MxControlCentre تمامی تصاویر ضبط شده در شبکه را به صورت یکپارچه تحت نظارت و پردازش قرار دهد.
  • با توجه به قدرت پردازش اضافی مورد نیاز برای هر دوربین ضبط لبه، هزینه هر دستگاه بیشتر از یک دوربین مشابه بدون عملکرد ضبط است. البته این هزینه و هزینه مربوط به تهیه کارت های حافظه برای هر دوربین در مقابل هزینه های مربوط به سرور مرکزی بسیار پایین تر است.

کاربردهای قابلیت ضبط لبه دوربین مداربسته

  • برای ساختمان های مسکونی که کاربران صرفا در زمان های خالی از سکنه نیاز به ضبط تصاویر دارند، دوربین های دارای ضابلیت ضبط لبه بهترین انتخاب می باشند. چرا که حجم ذخیره سازی و عملکرد این دوربین ها در عین مقرون به صرفه بودنشان بسیار کارآمد است.
  • به منظور نظارت بر سیستم هایی که لازم نیست به صورت 24 ساعته مورد مطالعه قرار گیرند، مانند مکان هایی که فقط یک دوره از شبانه روز نظارت می شوند، دوربین های مداربسته ضبط لبه بهترین انتخاب می باشند.
  • برای حمل و نقل های عمومی مانند اتوبوس و قطار که امکان اتصال به سرور در آن ها وجود ندارد نیز این قابلیت بسیار ایده آل به نظر می رسد.
  • هم چنین در مورد بخش هایی از محیط مورد نظارت که فواصل بسیار دوری از سرور قرار دارند نیز می توان از قابلیت ضبط لبه دوربین مداربسته بهره برد. چرا که استفاده از سیستم های WiFi دارای برد مشخصی می باشند و نمی توان برا نقاط بسیار دور مورد اسفاده قرار داد.

دوربین مدار بسته داهوا

پیام بگذارید