پرش لینک ها

راهکارهای کاهش نویز در دوربین مداربسته چیست؟

یکی از مشکلاتی است که پس از نصب دوربین مداربسته به وجود می آید، وجود نویز در تصویر آن است. نویز در تصاویر دوربین مداربسته به صورت برفک و یا دانه دانه نشان داده می شود و باعث کاهش کیفیت تصاویر و عدم وضوح آنها می شود.

وجود نویز دلایل متعددی دارد که یکی از مهم ترین آنها استفاده از سیستم های بی کیفیت است، اما دلایل دیگری هم دارد که در این مقاله بررسی می کنیم.

خرید جدیترین مدل دوربین مدار بسته مخفی در تهران

منظور از نویز چیست؟

نویز یعنی ارائه تصاویر نامطلوب دانه دانه در تلویزیون یا مانیتور که می تواند در تصاویر دوربین های حرفه ای نیز دیده شود. اگر تجربه عکاسی در نور کم را دارید هم پس از عکس گرفتن یا ضبط فیلم با گوشی آن را در صفحه نمایش گوشی یا دوربین خود دیده اید.

به طور کلی نویز بخشی از تصویر است و شما نمی توانید آن را از بین ببرید، البته در برخی موارد، زیرا به شرایط نوری نامساعد یا کیفیت دوربین برمی گردد. این در حالی است که برخی موارد با وجود شرایط مساعد برای عکاسی هم نویز مشاهده می شود.

انواع نویز در دوربین مداربسته

علت به وجود آمدن نویز؛ تداخل الکترومغناطیسی، نصب نادرست زیرساخت های دوربین و … است.

1. ناشی از سیگنال الکترونیکی؛

این نوع نویز به صورت نقطه نقطه است و معمولاً به خاطر تقویت بیش از حد سیگنال تصویر در نور کم به وجود می آید.

2. ناشی از تداخل الکترو مغناطیسی؛

این نوع نویز به صورت خطوط یا موج در تصاویر است که گاهی اوقات در تصاویر حرکت می کنند و مانع از دید مناسب می شوند. علت آن تداخل امواج الکترو مغناطیسی با سیگنال های مربوط به دوربین مداربسته است.

عوامل موثر بر تولید نویز در دوربین های مداربسته

عوامل متعددی وجود دارند که شامل:

  • منبع برق نامناسب؛
  • کابل های با کیفیت پایین؛
  • دوربین های با کیفیت پایین؛
  • مبدل های بی کیفیت؛
  • زیرسازی نامناسب؛
  • داغ شدن بیش از حد دوربین؛
  • اتصالات ضعیف؛
  • عدم وجود شرایط نوری مناسب؛

• منبع برق نامناسب

یک دوربین مداربسته با دریافت ولتاژ الکتریکی کافی، مار می کند، هم چنین دوربین باید به اندازه کافی جریان مناسبی را برای کارکرد درست دریافت کند. در غیر این صورت مشکلات مربوط به تداخل و نویز در تصاویر دوربین مداربسته به وجود می آید.

• داغ شدن بیش از حد دوربین

اگر دوربین مداربسته زیاد گرم شود، نویز در تصویر ظاهر می شود. البته تا حد زیادی به کیفیت دوربین، عدم تهویه مناسب در محل نصب دوربین و … بستگی دارد.

• عدم وجود نور مناسب

راهکارهای کاهش نویز در دوربین مداربسته

لازمه تشکیل تصویر در دوربین مداربسته وجود نور کافی در محیط است. این مورد برای همه دوربین ها صدق می کند، پس توجه داشته باشید که در ضبط تصاویر در محیط کم نور، همواره نویز ایجاد می شود، اما اگر به سراغ دوربین با کیفیت بالاتری بروید، این مشکل به حداقل می رسد.

• دوربین مداربسته با کیفیت پایین

اگر خود دوربین مداربسته کیفیت پایینی داشته باشد، نویز در تصاویر یک چیز طبیعی خواهد بود. پس حتماً باید قبل از خرید نکات لازم برای خرید یک دوربین مداربسته خوب را بدانید تا متناسب با بودجه و نیاز خود، بهترین انتخاب را داشته باشید.

• مبدل های بی کیفیت

اگر از کابل های Cat5e یا Cat6 استفاده می کنید، باید از مبدل هایی که وظیفه تبدیل و تقویت سیگنال ها را بر عهده دارند، استفاده کنید. این مبدل ها با تکنولوژی دوربین سازگار هستند، زیرا مبدل های خاصی برای هر یک از مدل های HDCVI ،HDTVI یا AHD وجود دارد.

• زیرسازی نامناسب دوربین مداربسته

اگر مسیر مناسبی را برای عبور کابل های دوربین مداربسته در نظر بگیرید، تا حد زیادی نویز را کاهش می دهید. از طرفی محل نصب دوربین ها نیز مهم است و باید در مکانی باشد که کمترین لرزش را به دوربین وارد می کند.

علاوه بر آن باید برای قرار گرفتن دستگاه ضبط DVR یا NVR هم مکان مناسبی انتخاب شود، زیرا برخی از محیط ها نویز تصاویر را تشدید می کنند.

نکته!! استفاده از سیم اتصال به زمین هم به کاهش نویز در تصاویر دوربین مداربسته کمک می کند.

• کابل های با کیفیت پایین

راهکارهای کاهش نویز در دوربین مداربسته

کابل های کواکسیال

کابل های کواکسیال که کیفیت پایینی دارند، نمی توانند از ورود امواج الکترومغناطیسی موجود در محیط جلوگیری کنند که منجر به ایجاد نویز در تصاویر دوربین مداربسته می شوند.

کابل های UTP

کابل شبکه یا UTP معمولاً با کیفیت های مختلفی در بازار موجود است که اگر مانند کواکسیال کیفیت پایینی داشته باشد، نویز و تداخل در تصویر به وجود می آید.

 

 

 

 

پیام بگذارید