پرش لینک ها

قوانین نصب دوربین مدار بسته

 

آیا برای نصب دوربین مداربسته قانونی وجود دارد؟

قوانین هر کشوری، اهدافی را دنبال می‌کند که مهمترینش حفظ امنیت افراد آن جامعه است.

در کشور ایران هم مانند سایر کشورها، برای حفظ امنیت مردم تلاش‌هایی صورت گرفته است و قوانینی تدوین شده است و مردم موظف و ملزم به تبعیت از آن قوانین می‌باشند.

در اصل قانون نصب و استفاده از دوربین مداربسته نداریم لکن از موارد دیگر می‌توان تحلیل نمود و آنها را به دوربین مداربسته نیز تعمیم داد.

قانون شماره ۱:

اصل ۲۵ قانون اساسی:  بازرسی و نرساندن نامه‌ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس، ‌مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هر گونه تجسس ممنوع است مگر به حکم قانون.

استراق سمع و گوش دادن مخفیانه به حرف‌های دیگران، نظارت کردن بر افراد دیگر، منع شده است و تنها حکم قانون است که این ممنوعیت را می‌تواند از بین ببرد.

به عنوان نمونه: نیروهای امنیتی و انتظامی در کشور برای پیشگیری و کشف جرم، امنیت جامعه از وسایل متفاوتی استفاده می‌کنند که یکی از مهمترین ابزارها، نصب دوربین مداربسته است.

قانون شماره ۲:

اصل ۲۲ قانون اساسی: «حیثیت، جان، مال، حقوق، مسکن و شغل اشخاص از تعرض مصون است مگر در مواردی که قانون تجویز کند.»

حیثیت و آبروی افراد باید که حفظ شود و از هر گزندی مصون باشد و بی شک از مهمترین لوازم برای حفظ این حیثیت، دوربین مداربسته است.

قانون شماره ۳:

ماده ۴۱ منشور حقوق شهروندی: «کنترل‌های صوتی و تصویری خلاف قانون در محیط ‌های کار، اماکن عمومی، فروشگاه‌ها و سایر محیط‌های ارائه خدمت به عموم، ممنوع است.»

برای نصب دوربین مداربسته در هر مکانی، قوانین خاصی مدنظر است که باید رعایت گردد، این ماده به نصب خلاف قانون در محیط‌ها اشاره کرده است و اگر با رعایت شرایط و قوانین صورت پذیرد منعی نخواهد داشت.

قانون شماره ۴:

ماده ۱۱۲۵ قانون مدنی: دلایل اثبات دعوی از قرار ذیل است:

 1. اقرار.
 2. اسناد کتبی.
 3. شهادت.
 4. امارات.
 5. قسم.

محاکم، فیلم‌ها، صداهای ضبط شده را مدرک جرم نمی‌دانند چرا که این موارد بسیار قابلیت تغییر، تقلب در آن وجود دارد، از این رو این‌ها صرفاً اماره، قرائن و نشانه هایی است که در رأی قاضی تأثیر گذار است فقط و به عنوان مدرک مورد استناد نمی‌تواند قرار گیرد.

قانون شماره ۵:

ماده ۱۶۰ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲: ادله اثبات جرم عبارت از اقرار، شهادت، قسامه و سوگند در موارد مقرر قانونی و علم قاضی است.

صدای ضبط شده و یا تصویری که به وسیله دوربین مداربسته ضبط شده است به خودی خود دلیلی قطعی نیست و صرفاً به آگاهی بهتر قاضی کمک خواهد نمود.

آیا می‌توانم دوربین مداربسته را در محیط‌های عمومی نصب کنم؟

نصب دوربین مداربسته در محیط‌های عمومی و محیط‌هایی که روزانه افراد متعددی از آن جا عبور می‌کنند، مانند مجتمع‌های تجاری، فروشگاه‌ها، سطح خیابان‌ها، بزرگراه‌ها ممنوع نیست.

آیا نصب دوربین خودرو در داخل ماشین قانونی است؟

بسیاری از مردم در ایران از این واقعیت که نصب دوربین های مداربسته در داخل ماشین کاملا قانونی است، اطلاع ندارند. دوربین های مداربسته در داخل یک ماشین در صورت وقوع هرگونه حادثه ای بسیار کمک کننده خواهند بود. طبق آخرین گزارشات منتشر شده توسط دولت حدود 22 میلیون وسیله نقلیه در ایران وجود دارد که از این تعداد حدود 65% اتومبیل می باشند و تقریبا در هر ساعت دو وسیله نقلیه تصادف می کنند. هیچ کسی در هیچ زمانی دوست ندارد که حادثه ای برایش اتفاق بیافتد، اما وقوع حادثه بدون هیچگونه شاهد عینی و یا هر نوع مدرک دیگری نیز می تواند برای فرد بسیار مشکل ساز شود. همچنین در صورت وجود شواهد کافی نیز دریافت مطالبات از  بیمه می تواند ماه ها و یا حتی سالها طول بکشد. علاوه بر اینها، موارد بسیار زیادی وجود دارند که برخی از اتومبیل ها حتی در پارکینگ های شخصی نیز دچار خرابکاری شده و آسیب دیده اند. چنین اقدامات خرابکارانه ای سالانه صدها هزار تومان به صاحبان خودرو ها خسارت زده و باعث افزایش سطح استرس و نگرانی در افراد می شود. بنابراین توصیه می شود تا یک دوربین مداربسته در داخل اتومبیل ها به منظور جلوگیری از هرگونه اعمال خرابکارانه و همچنین وجود مدارک کافی در صورت وقوع هر تصادفی، نصب گردد.

فروشندگان زیادی در ایران هستند که دوربین مداربسته مخصوص اتومبیل را عرضه می کنند. این دوربین ها نسبتا ارزان قیمت بوده و انواع مختلفی از آنها در بازار موجودند. معمولا این دوربین ها توسط یک نگهدارنده در پشت آینه جلوی اتومبیل نصب می شوند و به این ترتیب دید راننده را محدود نکرده و همچنین در پشت آینه از دید مخفی می مانند.

آیا نصب دوربین در کوچه ها که معبر تردد همسایگان است، مجاز میباشد؟

کوچه‌ها به جهت اینکه محل عبور و مرور عابران و عموم مردم می‌باشند، زیرمجموعه محل‌های عمومی قرار می‌گیرند ولی طبیعتاً نسبت به مراکز خرید و … افراد کمتری تردد می‌کنند و جامعه کوچکتری در آن رفت و آمد دارند، از این رو اگر شما بخواهید برای مجتمع یا ساختمانتان دوربین مداربسته نصب کنید، باید سایر افرادی که در همسایگی شما ساکن هستند را در جریان قرار دهید و برای اطلاع دادن از وجود این دوربین‌ها، از تابلوهای شماتیک دوربین مداربسته استفاده کنید و سایرین را از این که در این مکان دوربین مداربسته نصب شده است آگاه نمایید.

البته دقت کنید که نباید دوربین را طوری نصب کنید که به ساختمان‌های دیگر اشراف داشته باشد و فقط باید کوچه مدنظرتان باشد.

نصب دوربین مداربسته در آسانسورها

آسانسورها در مجتمع های مسکونی ، برج ها و ادارات و… فضای عمومی محسوب میشود و در صورتی که همراه با اطلاع رسانی به عموم باشد مجاز خواهد بود، ولی نصب هرگونه دوربین مخفی در محیط آسانسورها ویا هر

مکان دیگر اگر بدون مجوز قانونی از نهادهای ذیصلاح باشد جرم محسوب شده و پیگرد کیفری خواهد داشت.

آیا بازبینی دوربینهای مداربسته نیاز به مجوز دارد؟

اگر فردی از وقوع جرم دچار خسارت شود، در صورتی که دوربین مداربسته در محل وقوع جرم وجود داشته باشد، پس از شکایت و به دستور قاضی، اشخاصی که متضرر شده‌اند این حق را دارند که با مجوز قضایی، نسبت به بازبینی فیلم دوربینها اقدام کنند.

نصب دوربین مخفی در اماکن عمومی

طبق قانون، استراق سمع و نظارت بر زندگی خصوصی افراد غیرقانونی است،‌ ازاین‌رو استفاده از دوربین مخفی خلاف قانون است و  کسی که دوربین مخفی نصب کرده نیز مجرم شناخته می‌شود و تصاویر ضبط شده نیز قابل

استناد نیست.

به‌طورکلی دوربین‌های مداربسته، استفاده و کاربردهای متنوعی دارند اما به طور کلی باید دانست که نصب دوبین‌ها نباید جهت سلب آسایش دیگران استفاده شود و عدم رعایت موازین حتماً پیگرد قانونی و جریمه و مجازات سنگینی در پی دارد.

قوانین نصب دوربین در مشاعات ساختمان

مشاعات ساختمان به مکان هایی گفته می شود که در طول شبانه روز افراد ساکن در ساختمان می توانند در آن ها تردد داشته باشند. آسانسورها، پارکینگ ها و حیاط ساختمان از مکان های پر تردد موجود در ساختمان ها هستند که تمامی ساکنان ساختمان از آن ها به صورت مشترک استفاده می کنند.برای نصب دوربین های مدار بسته در مشاعات ساختمان نیازی به اخذ مجوز رسمی نیست اما برای نصب دوربین در این مکان ها لازم است که رضایت کتبی تمام مالکان و اعضای ساختمان گرفته شود و همه آن ها به صورت کتبی رضایت خود را برای نصب دوربین های مدار بسته اعلام نمایند.

این در حالی است که اگر یکی از مالکان خواهان نصب دوربین در ساختمان باشد باید مجوزهای مربوطه را دریافت کند. علاوه بر دریافت رضایت نامه کتبی از مالکان و اعضای ساختمان لازم است که وجود دوربین مدار بسته در محل اطلاع رسانی شود تا مهمانانی که وارد ساختمان می شوند نیز از تحت نظارت بودن اعمال خود مطلع باشند.

نصب دوربین مداربسته مخفی

نصب دوربین مداربسته مخفی به هر نحو (در محیط‌های مشاع یا خصوصی) نیازمند مجوز است. در صورت شکایت به واسطه نصب دوربین مخفی حتی در منزل خود فرد، این موضوع می‌تواند به پرداخت جریمه سنگین یا تعقیب قضائی منجر شود.

نصب دوربین مداربسته در محیط کار

 • دلایل قانونی بسیاری برای نصب دوربین مداربسته در محیط‌های اداری و کاری وجود دارد. از جمله این دلایل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
  – حفظ امنیت کارکنان در مقابل خشونت و سرقت
  – جلوگیری از خرابکاری و سوء‌رفتار
  – نظارت بر برقراری امنیت و بهداشت در محیط کار
  – بهبود بهره‌وری کارکنان
  – رعایت الزامات قانونی (در برخی از قسمت‌ها مثل بخش خدمات مالی)
  چند قانون کلی برای نصب دوربین مداربسته در محیط کار وجود دارد؛ یکی از موارد قانونی این است که کارفرما باید به شیوه‌ای عمل کند که اعتماد و اطمینان متقابل بین کارمند و کارفرما حفظ شود. شرط قانونی بعدی این است که کارفرما نمی‌تواند اطلاعات خصوصی کارمندان را از طریق دوربین مداربسته مورد بازرسی قرار دهد.
  کارفرما باید حقوق انسانی را در استفاده از دوربین مداربسته رعایت کند و به صورت مناسب آن را به کار گیرد؛ نظارت توسط دوربین مداربسته نباید برای کارمندان ایجاد مزاحمت کند.
  کارفرما باید قبل از اقدام به نصب دوربین مداربسته در محیط کار، اطلاعات زیر را در اختیار کارمندان قرار دهد:
  – اطلاع از نصب دوربین مداربسته در محل کار
  – علت نصب دوربین مداربسته
  – محوطه‌ای که تحت پوشش دوربین مداربسته قرار می‌گیرد
  – چگونگی استفاده از تصاویر ضبط‌شده
  – چگونگی حفاظت از حقوق کارمندان و حریم شخصی آنها

چطور برای دریافت مجوز نصب دوربین مخفی یا دوربین در محیط‌های شخصی اقدام کنیم؟

برای دریافت مجوز جهت نصب دوربین مداربسته در محیط‌ های غیر مجاز، پس از ارائه شکایت به واسطه تخریب، تهدید یا خطرات امنیتی و با مطرح کردن ضرورت نصب دوربین مداربسته به نیروی انتظامی یا مراجع قضائی می‌توانید در رابطه با دریافت مجوز نصب دوربین مداربسته در محل اقدام کنید. البته کاربرد این سیستم مانند یک دوربین جاسوسی یا دوربین های مداربسته مخفی که جهت اجرای مفاسد نصب شده نیست.